GAZİEMİR İLÇE BAŞKANLIĞI


VURAL: BÖYLE BİR ORGANİZASYONU DEVLETTEN BAŞKASI YAPAMAZ

22 Mayıs 2012, Salı

BASINDA GAZİEMİR TEMAD

 
VURAL: BÖYLE BİR ORGANİZASYONU DEVLETTEN BAŞKASI YAPAMAZ 22/Mayıs/2011, 09:33 Yerel Haberci

MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, Milletvekili Adayları Selahattin Şahin ve Serap Özöktem Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Gaziemir Şubesini ziyaret etti.

TEMAD dernek binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Oktay Vural, ortaya çıkan kasetler ve sonrasında gelen istifaları değerlendirdi. “Hepimiz insanız hepimizin zaafları vardır ancak bu MHP’nin duruşunu değiştirmez. Böylesine bir organizasyonu devletten başkası yapamaz” derken, Selahattin Şahin; “Türk Milleti bu oyunu bozacak” dedi.
TEMAD Gaziemir Şubesi’nde gerçekleşen toplantıya katılımının yüksek olduğu dikkat çekti. Dernek üyelerine hitaben bir konuşma yapan Oktay Vural, ülkenin her kesiminin sorunlarına hakim olduklarını belirterek; “Böyle bir yalan imparatorluğu yok. Madem ülkenin ekonomisi çok iyi neden işsizlik, yoksulluk artıyor. İthalatı ihracattan daha fazla olan bir ülke haline geldik. Türkiye üretmiyor, üretmediği içinde dış kaynaklara bağımlı bir büyüme gerçekleşiyor. Kendi borcunu döndüren hükümet, vatandaşın borcunu ödeyebilmesi için imkanlar yaratmıyor. Kesimler arasında nasıl bir uçurum oluştuğunu hepimiz görüyoruz. Bu gün bölünmenin eşiğine gelmiş bir Türkiye var. Bölünme talebi veya özerklik isteme cesareti bulanlar var. Onlara bu cesareti verenler var. Türkiye milli değerlerinden uzaklaşarak bir yörünge kayması yaşıyor. Bu gemiyi yörüngeye oturtacak tek parti MHP’dir. Bu gemiyi rayına oturtmak bu gün yapacağımız seçimde çok daha fazla önem kazanıyor. Anayasa değiştirilmek isteniyor ve üniter devlet yapısı yok edilip, yurtdışında hazırlanan senaryolar eşliğinde Cumhuriyet’in yeniden şekillendirilmesi isteniyorsa buna bir diyeceğimizin olması gerekiyor. Kullanacağımız oy böyle bir anlam taşıyacak. Çıraklık ve kalfalığın hangi ustanın yanında yapıldığı dikkate alınmalı. Bu ustalığın bizi nereye götüreceğini iyi idrak etmemiz gerekiyor. Bir millet düşünün ki milli kimliğini tartışıyorsa, siyaset terzileri bizim kimliğimizi ölçüp biçiyorsa biliniz ki bizi bu coğrafyada bir kılan değerler için değil başka senaristlerin kendi menfaatlerinin istediği içindir. Cumhuriyetimizi kurduğumuz temel yapıları gevşeterek 2. Cumhuriyet adı altında bir oluşumun içine çekilmeye çalışıyoruz. Etnik kimlikleri kaşıyıp, ayrıştırmaya götürürseniz fay kırılması yaşanır ve millet ağır bir bedel öder. Kimlik ayrıştırması yaparak toplumsal değerlerimizden uzaklaşmak marjinalliğe ve radikalliğe iter. Kimlikler üzerinden siyaset yapıp hakkı ona göre dağıtmaya başladığınız zaman Türk Milleti ailesinde huzur kalmaz. Yine devlet hayatında kurumlar arasında çatışma olursa vatandaş ezilir. Yargının siyasallaşması, yürütmenin eline geçmesiyle, korku imparatorluğu kurulur, vatandaş değil kul oluruz. Bitaraf olan bertaraf olursa, ayağa kalkmadı içeriye tıkarsak, biri bana şöyle baktı şunu asın dediğiniz zaman bu günkü siyasal düşünceyi kontrol altına alacak uyarıya ihtiyaç vardır. Yörünge oturtmasına ihtiyaç vardır. Çıraklık ve kalfalık dönemlerinde bunları yapanların ustalık dönemlerinde neler yapabileceklerini düşünmek gerekiyor. Benim endişem var. Bu parti meselesi değildir. Bu millet meselesidir. Millet varsa, Türkiye varsa parti olur. Yargının şiddete ve teröre teslim edildiği bir ortamda nasıl bir güven olabilir. Türkiye’nin farklı bir istikamete gittiğini endişeyle takip ediyoruz” dedi.
Son günlerdeki gelişmeleri ve ortaya çıkan kasetleri değerlendiren Oktay Vural; “Bu sadece MHP üzerine oynana bir oyun değil, Türk Milleti üzerine oynanan bir oyundur. Birileri MHP’nin yapısını değiştirmek için ahlaksızca yöntemlere başvuruyor. Hepimiz insanız, hepimizin zaafları olabilir ancak kişisel hatalar MHP’nin duruşunu değiştirmeye yetmez. Bu bayrağı taşırken, hata yapanlar, yorulanlar olabilir ancak o bayrak hiçbir zaman yere düşmez. Referandum öncesi oynadıkları oyunun başarıya ulaştığını gören zihniyet aynı oyunu MHP içinde oynamak istiyor. Böyle bir organizasyonu devletten başkası yapamaz. Devletin imkanlarını kullananlar bu kirli oyunu oynayarak MHP’nin meclis dışında kalacağını umuyorlar. Biliyorlar ki MHP olmazsa istedikleri gibi anayasa değişikliği yapacaklar. Ancak millet buna müsaade etmeyecek” şeklinde konuştu.
ŞAHİN; “KENDİMİZİ MİLLETE EMANET ETTİK”
Toplantıya katılan ve bir konuşma yapan Selahattin Şahin ise, kendisinin de Gaziemir’de ikamet ettiğini hatırlatarak; “Ben içinizden biriyim, 15 yıl ilçe başkanlığı yaptım bizim duruşumuzu hepiniz biliyorsunuz. Kendimi anlatmaya gelmedim. Bu ülke üzerinde çok ciddi oyunlar oynanıyor. Hepimiz nasıl oyunlar oynandığını biliyoruz. Milliyetçi hareketin tokadı bu iktidarın ve işbirlikçilerinin yüzünde patlayacak. Biz kendimizi Türk Milleti’ne emanet ettik, Türk Milleti bu oyunu bozacaktır” dedi.
ÖZÖKTEM; “ANAYASA’NIN İLK 4 MADDESİNİN DEĞİŞMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ”
TEMAD’da ki toplantıda konuşan milletvekili Serap Özöktem ise partisinin programı hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, 12 Haziran seçimlerinin ülkenin geleceğini ilgilendirdiğini söyledi. Özöktem; “Bu seçimlerde istinasız herkes sandık başına gitmeli ve bu ülkenin kaderini belirlemelidir. Oy kullanırken, bu iktidarın Anayasa’yı değiştirmek istediğini de düşünmemiz gerekir. Anayasa’dan Türk kelimesini çıkarmak isteyenlere karşı Ne Mutlu Türküm diyene diyoruz” dedi.
EMEKLİ ASTSUBAYLAR GELECEKTEN ENDİŞELİ
Yapılan konuşmaların ardında söz alan emekli astsubaylarda yaşanan olaylardan duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler. Sosyal durumlarının iyileştirilmesi için MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi’nin meclise verdiği teklifi değerlendiren emekli bir astsubay; “Erdal Sipahi bey tarafından meclise verilen teklife MHP, CHP ve hatta BDP’liler bile evet derken iktidar partisinin oylarıyla reddedildi. Bu durum bizim zorumuza gidiyor. Oynanan tüm oyunların farkındayız ve MHP’nin daha güçlü bir şekilde mecliste olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
TEMAD Gaziemir Şube Başkanı Cafer Güngör, yaşadıkları sıkıntıların olduğu bir dosyayı Oktay Vural’a takdim etti.
Oktay Vural, Selahattin Şahin, Serap Özöktem, MHP Gaziemir İlçe Başkanı Dursun Seçal buradaki toplantının ardından Sarnıç’a geçerek buradaki seçim bürosunun açılışını yaptı. Açılışa MHP İzmir İl Başkanı Hasan Ali Türkaslan’da katıldı.