GAZİEMİR İLÇE BAŞKANLIĞI


ORGAN BAĞIŞININ HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ VE BAĞIŞLAMA ESASLARI

09 Nisan 2015, Perşembe

İlçe Sağlık'tan Sivil Topluma Organ Bağışı sunumu


İlçe Sağlık'tan Sivil Topluma Organ Bağışı sunumu

Gaziemir İlçe Sağlık Müdürlüğü Gaziemir Sivil Toplum Platformu üyesi dernek yönetici ve üyelerine, organ bağışının hayatımızdaki önemi ve bağışlama esasları hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

10 Nisan 2015 Cuma 22:54
İlçe Sağlık'tan Sivil Topluma Organ Bağışı sunumu

 
TEMAD Gaziemir Şube'nin ev sahipliğinde gerçekleşen sunumaGaziemir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Savaş KAPUSUZ, Seydiköylüler Dernek Başkan Yardımcısı Nazmi KARACA, İZPOD İZMİR Dernek Başkanı İsmail KAR Ve Türk Hava Kurumu Gaziemir Şube Başkanı Mehmet Ali YÜCEL ve üyeler katıldı.

Gaziemir İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ilçedeki resmi kurum ve kuruluşlarında eğitimlere devam edileceğini ifade ederek herkesi organ bağışında duyarlı olmaya davet etti. 

ORGAN NAKLİ NEDİR?
 Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir

HER ÖLÜMDEN SONRA ORGANLAR ALINABİLİR Mİ?
Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde yada yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

NEREYE-NASIL ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİRİM?
-İl Sağlık Müdürlüğü
-İlçe Sağlık Müdürlükleri
 -Hastaneler