GAZİEMİR İLÇE BAŞKANLIĞI


Gaziemir Belediyesi 2015-2019 Dönemi Stratejik Planlama Dış Paydaş Toplantısında TEMAD GAZİEMİR

01 Temmuz 2014, Salı
Gaziemir.NET


01.07.2014 12:55:52
 
 
Gaziemir ‘kimliğini bulacak’Gaziemir Belediyesi 2015-2019 Dönemi Stratejik Planlama Dış Paydaş Toplantısı’nda kamu kurum ve kuruluşları, muhtarlar ile STK ve yerel basın temsilcileri kentin geleceğine ilişkin görüş ve önerilerini sunmak, ortak akılda buluşmak üzere bir araya geldi. Meclis salonundaki toplantının açılışında konuşan Strateji Geliştirme Müdürü İrfan Yapar, toplantıya çağrılmayan paydaşların görüşlerinin de anketler yoluyla alındığını belirterek, 2010-2014 yıllarını kapsayan stratejik planın gerçekleşme oranının yüzde 88 olduğunu açıkladı. Yapar, kurumun güçlü ve zayıf yönlerini, fırsat ve tehditler ile misyon ve vizyonu için çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini anlattı.

Stratejik yönetim ve performans esaslı bütçeleme konusunda Türkiye’de ilk çalışmaları Maliye Bakanlığı adına yürüten Stratejik Planlama ve Bütçe Uzmanı Salim Demirhan’ın yönettiği iki ayrı oturumda toplam 59 paydaş, ilçenin çözüm bekleyen sorunları ve geleceğine ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdi. Havaalanı, Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi olan Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ), yapımı devam eden yeni fuar alanı ve Sarnıç’ta yoğunlaşan bacasız sanayisi ile Gaziemir’in çok hızlı geliştiğini vurgulayan katılımcılar, kentin yeni sosyal donatı alanları ile eğlence merkezlerine gerek olduğunu, konaklama konusunda yatırımlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

‘Bu kenti birlikte yönetelim’

Yüzölçümünün yüzde 65’i orman olan ilçede geçen beş yıllık dönemde yapılan çalışmalarla altyapı ve fiziki eksiklikleri dile getirdiklerinin altını çizen Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ise, gelişme alanları sınırlı olan kentin yapılaşmasının en geç 5 yılda tamamlanacağını, nüfusunun 240 binle sınırlı kalacağını vurguladı. Stratejik planlamanın öneminin ülkede henüz yeterince anlaşılamadığına dikkat çeken Başkan Şenol, “Biz göreve geldiğimizde Gaziemir’in 20 yılını planladık. Tüm altyapı eksiğini giderdik. Şantiyelerimizi kurduk, yeni iş makineleri ve araçlarımızı aldık, yeni belediye binamızı inşa ettik. Bundan sonraki dönemde işimiz çok daha kolay” diye konuştu.

Toplantıya 85 paydaş çağrıldığını ancak katılımın yetersiz kaldığını söyleyen Şenol, katılımcı yönetim anlayışıyla hareket ettiklerini ifade ederek, “Bir kentin yönetimi sadece belediye başkanlarına ve meclis üyelerine bırakılamaz. Bu kentte yaşayan herkesi taşın altına elini sokmaya davet ediyorum. Bu konuda sade vatandaşlara bile önemli görevler düşüyor” dedi. Önümüzdeki dönemde en fazla önem verdiği projenin kentsel dönüşüm olduğunu bildiren Şenol, Aktepe-Emrez Kentsel Dönüşüm Projesi’nin kısa sürede hayata geçeceğini ve İzmir’e model olacağını anlattı. Hızlı ve planla gelişen ilçede sosyal ve kültürel alandaki çalışmalara hız verileceğini dile getiren Şenol, şöyle devam etti:

“Bir kenti sadece bina, yol ve kaldırım yaparak cazibe merkezi haline getiremezsiniz. Halen iki olan butik müze sayımızı beş yıl içinde 5’e çıkaracağız. Kentin geçmişteki geçim kaynağı olan tütün ve zeytincilik üzerine iki müze kuracağız. Bir de kadın emeği müzesi düşünüyoruz. Göreve geldiğimizde bu kentin tarihi ve kültürü ile ilgili tek bir yayın yoktu. Beş yıl içinde 12 kitap bastırdık. Yeni heykeller kazandırdık. İki yeni kültür merkezi, çok amaçlı spor salonu ve yarı olimpik yüzme havuzunun yapımı kısa sürede tamamlanacak. Türkiye’ye örnek olan sosyal projelerde çıtayı yükseltiyoruz. Beş yıllık dönemde bu kente kesinlikle kimlik kazandıracağız.”