GAZİEMİR İLÇE BAŞKANLIĞI


LOZAN KONFERANSININ 91 İNCİ YIL DÖNÜMÜ HAKKINDA SÖYLEŞİ

25 Temmuz 2014, Cuma
 
Onur Öymen'e Gaziemir'de yoğun ilgi

23 Temmuz Lozan Anlaşması'nın 91'nci yıldönümü nedeniyle Gaziemir'de konferans veren emekli büyükelçi ve eski milletvekili Onur Öymen'e katılımcılar büyük ilgi gösterdi. Yazdığı kitapları okuyucuları için imzalayan Öymen'e eşi Nedret Hanım'da yalnız bırakmadı.
24 Temmuz 2014 Perşembe 01:38
 
 Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi şüphesiz ki 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimleri. Ancak Türkiye'nin kuruluşunun uluslararası alanda imza altına alan ve milli sınırlarını ve çerçevesini belirleyen yegane anlaşma şüphesiz ki Lozan Barış Antlaşması.
     Birinci Dünya Savaşı'nın galip devletleri olarak başta İngiltere, İtalya, Fransa ve ABD'nin dayattığı Mondros ve Serv antlaşmalarını Osmanlı Devleti'ne dayatan ancak, Gazi Mustafa Kemal (Atatürk) ve silah arkadaşlarının başlattığı ve zafere ulaştırdığı Milli Kurtuluş Mücadelesi karşısında bozguna uğramışlardı. Savaş sonrasında gerçekleşen ve bir dönem kesintiye uğrasa da gerçekleştirilen başarılı demokrasi sonrasında imza edilen Lozan Barış Antlaşması Türkiye'nin günlük ve dönemlik siyasi çekişmeleri nedeniyle resmi devlet gündeminde neredeyse yer dahi almadı.

      Yaşanan hengama içerisinde Lozan'ı unutmayan ve unutturmak istemeyen sivil kesimlerde  elbette fazlaydı.
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Gaziemir Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziemir Şubesi ve İzmir 68'liler Platformu 23 Temmuz 1923'te İsviçre'nin Lozan kentinden adını alan antlaşmanın 91'nci yıldönümü nedeniyle bir panel düzenledi. Panele davet edilen isim ise son günlerde yaşanan aday tartışmalarına adeta nazire yaparcasına CHP'nin eski milletvekili ve emekli büyükelçi Onur Öymen'di. Atatürkçü, Laik ve ulusal çizgide siyasi çizgide yer alan duruşu ve kitaplarıyla tanınan Onur Öymen'in neler diyeceği ise bir çok kesim tarafından dikkatle izlenmekteydi.

    Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Metin Taşkın Konferans Salonu'nu dolduran Gaziemirliler Lozan Antlaşması konulu paneli ilgiyle dinlediler.
"Lozan bir zaferdir"

    Lozan Barış Anlaşması'nın Türkiye Devleti tarihinde imzalanmış en önemli antlaşma özelliğinin halen devam ettiğini söyleyen Öymen "Bazılarının bunu hezimetmiş gibi göstermelerine siz bakmayın. Türkiye'nin bu antlaşma ile çok büyük kazanımları elde ettiğini gelişmiş batılı devletler bizden de iyi bilmektedirler. İsmet İnönü Lozan'a gönderen Mustafa Kemal Atatürk onun eline neler yapması gerektiğini içeren 14 maddelik bir metin vardı. Bu metinde Türkiye'nin hangi konularda taviz vermeyeceği yazılıydı. Asla taviz verilmeyecek hususların başında her iki tarafın görüşmeleri eşit şartlarda yürütüleceği ile ilgiliydi. İsmet Paşa görüşmelerin yapılacağı toplantı salonunu gezerken şunu tespit etmiş, anlaşmanın yapılacağı masanın etrafında, karşı taraf devletlerin temsilcilerine koltuklar yerleştirirken, Türklere ise sandalye bile denilemeyecek taburelerin konulduğunu görünce itiraz etmiştir. Karşı tarafın 'ne yapalım böyle' sözlerini dikkate almamış daha ilk günde batılıları geri adım attırmış ve eşitliği sağlamıştı. İnönü üzerinde tam yedi saat boyunca baskı yapan devletler bunun karşılığında tek bir taviz alamamıştı. İsmet Paşa derhal salonu terk ettiğinde gazetecilerin 'nereye gidiyorsunuz, neler oluyor' sorularını       'Bizim için toplantı bitmiştir. Ülkeme dönüyorum. Biz esir olmadığımızı ve olmayacağımızı söylüyoruz, o kadar' diye kesip atmıştı. Türkiye'ye döndüğünde Atatürk, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak'a 'seferberlik için hazır ol' talimatını verdiğini gören batılıların yeniden savaşın başlayacağını onları geri adım attırmış ve anlaşma yoluna gidilmişti. İngiliz Başbakanı kendi meclisinde Lozan'da karşılaştıkları hezimeti eleştirenlere şöyle cevap vermiştir; 'Tanrı yeryüzüne yüz yılda bir dahi gönderir. Ne yazıktır ki bu yüzyılda dahi o topraklarda doğdu' diyerek görevinden istifa etmiştir. Şimdi Lozan'ı Türkler için hezimet gibi gösterenlere sormak gerekir?! Tam bağımsızlığı sonuna kadar savunup elde etmek hezimet midir? Lozan her yönüyle Türkiye için zaferdir. Bugün Türkiye'de Lozan'da kazanımları yok etmek isteyenler var. Tam bağımsızlık ilkesini bir kenara koyanlar var. Laik devleti ortadan kaldırmak isteyenler var. Onlara benim verebileceğim tek cevabım var:Asla başaramayacaklar!"

    Konuşmasının ardından kitaplarını imzalayan Onur Öymen'in okuyucuları arasında TEMAD Şube Başkanı Cemal Mustafaooğlu, ADD Şube Başkanı Turgay Altınışık, İşçi Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Ferruh Hotan, CHP Gaziemir eski ilçe başkanı Yüksel Demirsoy, İzmir 68'ler Platformu İcra Kurulu Üyeleri Ertuğrul Gezenoğlu, Sancar Maruflu, Okan Yüksel'de vardı.         
"Ekmeleddin İhsanoğlu için tereddütler var"

     Öymen Lozan görüşmeleri ile ilgili anekdotları dile getirirken, Musul'dan, Kıbrıs Barış Harekatı'na ve numaracı cumhuriyetçilere kadar bir çok konuda görüşlerini paylaştı. Onur Öymen'i bulmuş iken Cumhurbaşkanı Seçimi ile ilgili görüşünü sormamak olmazdı. Öymen özellikle Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı ile ilgili soruya "Türkiye'de önemli bir bölüm sayın İhsanoğlu ile ilgili tereddüt yaşıyorsa benin onlara önerim şuydu ve bu konuda görüşümü daha önce de açıklamıştım. İhsanoğlu'nun insanların kafasındaki soru işaretlerini kaldırması için yapacağı tek şey var. Görüşlerini net bir şekilde madde madde metni kamuoyuna açıklamak. Atatürk konusunda ne düşünüyor, Laiklik hakkında ne düşünüyor, söz konusu açılımlar hakkında ne düşünüyor, Irak hakkında, Kıbrıs hakkında ne düşünüyor, tam bağımsızlık hakkında ne düşünüyor madde madde yazılı bir metinle duyurma çağrısı yaptık. Nasıl bir Cumhurbaşkanı olacak, dediklerini yapamaması durumunda istifa edebilecek mi bunları oy veren herkesin bilmesi gerekir dedik. Ancak bugüne kadar böyle bir durum henüz yaşanmadı" dedi. Öymen "Cumhurbaşkanı Seçimi'nde oy vermek nasıl anayasal bir hak ve ödev ise vatandaşlar sandığa gittiğinde adayların her hangi birini tercih edebileceği gibi boş oy atması da en doğal demokratik hakkıdır"dedi.

Haber Kaynağı: YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ